پرسلان زیگما

سنگ سرامیک زیگما

سرامیک های زیگما Full Body فول بادی یا همان پرسلان های تمام بدنه، در این نوع پرسلان ها سطح و بدنه محصول دارای رنگ یکسان می باشد. این ویژگی بعد و عمق بیشتری به محصول می دهد و در مواردی که در اثر ضربه سطح پرسلان دچار آسیب شود چون رنگ سطح و بدنه پرسلان یکسان می باشد آسیب قابل تشخیص نیست. پرسلان های فول بادی بهترین محصول برای فضاهای پرترافیک می باشند. زیگما اولین تولید کننده اسلب با بدنه کالر بادی در ایران می باشد. Color Body در این نوع پرسلان ها رنگ سطح و بدنه مثل پرسلان های فول بادی همرنگ نبوده و با اختلاف جزئی در آن طیف قرار دارد. در این گروه، بدنه دارای رنگ نزدیک به سطح بوده و سطح پرسلان نیز دارای رنگ و طرح و چاپ مختلف می باشد. این گروه پرسلان ها نیز مانند پرسلان های فول بادی به دلیل نزدیکی رنگ بدنه با سطح در موارد آسیب دیدگی و نیز در کنج های بیرونی و برگشت ها عملکرد بهتری دارند. اسلب زیگما نیز بعد از پرسلان های گروه فول بادی برای محل های پرترافیک ماندگاری بالایی دارند.

ویژگی های سرامیک پرسلان

اساس سرامیک پرسلان خاک رس است اما نه هر نوع رس! خاک رس مورد استفاده در پرسلان معمولا خاک رس چینی است و حاوی درصد بالایی از ماده معدنی معروف به نام کائولینیت همراه با سیلیس، فلداسپات و سایر اکسیدهای معدنی است که همه اینها در کنار یکدیگر عامل مقاومت و دوام بالای پرسلان خواهند شد. مواد ذکر شده پس از ترکیب در کوره در دمایی بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد و به مدت ۲ ساعت پخته می‌شوند. این دمای زیاد در کنار فشار زیاد باعث تراکم قابل توجه پرسلان و غیرمتخلخل بودن آن می‌شود. سرامیک پرسلان، استحکام و ماندگاری فوق‌العاده خود را مرهون همین فرآیند تولید(فشار و دمای بسیار زیاد) است.

لعاب سرامیک سفید

پرسلان می تواند لعاب دار یا بدون لعاب باشد. پس از تولید پرسلان لعاب طرح دار یا بدون طرح روی سطح آن اعمال می شود و سپس دوباره به کوره برمی گردد تا لعاب کاملا بچسبد. لعاب باعث می شود سطح پرسلان کاملا صیقلی، بدون تخلخل و ضد لک شود.

پرداخت و پولیش سطح سرامیک پرسلان

در این روش سطح سرامیک پس از تولید توسط دستگاه‌های خاص و با برس‌های متنوع پرداخت و پولیش می شود. به سرامیک هایی که پولیش می شوند سرامیک سوپر پولیش نیز می‌گویند.

سرامیک پرسلان نانو پولیش

سرامیک پرسلان نانو پولیش یکی از انواع سرامیک پرسلان است که هم پولیش شده و هم دارای پوشش نانو است. خاصیت غیرقابل نفوذ بودن سرامیک پرسلان نانو پولیش باعث شده که در سال های اخیر بسیار پرکاربرد باشد.

ضد خط و خش

مقاومت پرسلان در برابر خط و خش در حد گرانیت و کوارتز است. ماده سیلیس و پوشش لعاب باعث سختی و ضد خش شدن سرامیک پرسلان می شوند.

معایب سرامیک پرسلان:

بدنه سرامیک از پوشش لعاب آن جدا است.
همانطور که قبلا گفتیم پس از تولید پرسلان روی آن را با لعاب می پوشانند و طرح روی آن نیز به وسیله لعاب ایجاد می‌شود. این موضوع باعث می‌شود طرح فقط روی پوشش رویی سرامیک قرار داشته باشد و در صورت آسیب به لعاب، طرح آن نیز از بین می‌رود. مشکل دیگری که وجود دارد این است که طرح لعاب روی لبه‌های سرامیک پرسلان قابل مشاهده نیست.
طرح‌های ابزار و لبه برای سرامیک پرسلان محدود است.
وقتی از پرسلان برای صفحه روی کابینت یا انواع کانترتاپ دیگر استفاده شود، نمی‌توان انواع ابزار کلاسیک(دو پله، سه پله و…) را روی گوشه‌ها و لبه‌های آن اجرا کرد. بلکه چند طرح ساده، اما شیک و مدرن را می‌توان برای لبه‌های پرسلان اجرا کرد.
امکان خراشیده شدن با چاقوهای سرامیکی وجود دارد.
سطح پرسلان کاملا سخت و غیرقابل نفوذ است اما تنها چیزی که می تواند باعث خراشیده شدن آن بشود چاقوی سرامیکی است. البته خوشبختانه استفاده از چاقوهای سرامیکی در میان ایرانیان مرسوم نیست. در هر صورت بهتر است هنگام خرد کردن مواد غذایی از تخته برش استفاده کنید.
پرسلان ترمیم پذیر نیست
پرسلان خیلی سخت و مقاوم است و به راحتی آسیب نمی بیند اما در صورت خط و خراش برداشتن قابل ترمیم نیست.

مقاله ها

صفحه کابینت ضد آب

بهترین صفحه کابینت ضد آب برای آشپزخانه صفحه کابینت‌ها به مراتب بیشتر از هر بخش دیگری در آشپزخانه به تماس با شوینده‌های روزمره، رطوبت، دود،

مزایا و معایب صفحه کابینت مارمونایت

مزایا و معایب صفحه کابینت مارمونایت مارمونایت (MARMONITE) یکی از انواع سنگ های مصنوعی که تنها با یک تفاوت کوچک، شباهت زیادی به سنگ کورین

بهترین رنگ برای صفحه کابینت

بهترین رنگ برای صفحه کابینت حتماً در انتخاب دیوارپوش و رویه ی کابینت آشپزخانه، جدا از جنس و هزینه، مهم ترین نکته ای که باید